Pivovarský obchůdek

Historie

Historie vaření piva v Rožnově sahá do roku 1712.  Byl v rukou významných šlechtických rodů Žerotínů,  Fürstenberků, Kinských, Rothschildů.  Zdi pivovaru však pamatují již dobu Přemysla Otokara II., za jehož panování byl  vybudován Rožnovský hrad,  z jehož zdiva byl  následně  pod kopcem vystaven pivovar.

Z důvodu stále rostoucího výstavu piva byl areál parostrojního pivovaru často rozšiřován, neboť se měnila během věků technologie výroby. Z původní výroby svrchně kvašeného piva, které se dochovalo v západních zemích,  se přecházelo na tzv. spodní kvašení, což znamenalo potřebu větších prostor spilek a ležáckých sklepů. Na konci 18. století byly pod horou Kozák přistavěny další 3 sklepení a nad nimi sýpky.

Po válce byl pivovar zásadně rekonstruován. Byla zakoupena moderní měděná varna, která byla po znárodnění přerovským pivovarem v lednu 1949 vyřezána, aby následně  skončila ve šrotu. Obdobný osud čekal celou technologii pivovaru. Některé technologické součásti včetně stovek ležáckých sudů byly převezeny do Přerova.

Poslední výstav se uskutečnil v lednu roku 1949.

Novodobá historie pivovaru se začíná psát roku 2010, kdy se pod novým vedením v Rožnově začíná vyrábět kvalitní, poctivé pivo. V současné době vaříme cca 10 druhů piv podle vlastních originálních receptur, které vycházejí z receptur původních. Aktuální nabídka jednotlivých piv je závislá na sezónnosti. 

V souvislosti s otevřením pivovaru jsme využili kapacitu budovy a za podpory evropských dotací vybudovali nejprve Rožnovské pivní lázně a následně Mořské lázně. Opět jsme navázali na historii, neboť v letech 1796 – 1960  mělo lázeňství v našem městě své pevné místo v podobě klimatických lázní. Ty byly, bohužel, zrušeny díky totalitním praktikám. 

Kontakt

Rožnovské pivní lázně s.r.o.Pivovarská 675661 - Rožnov pod Radhoštěm +420 731 943 904eshop@roznovskepivnilazne.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Administrace © 2011 - 2021 by Rožnovské pivní lázně s.r.o.
Zásady ochrany osobních dat
Powered by SPARROW eSHOP